Агресията в детска възраст
Някои автори определят човешката агресия като инстинкт, който в процеса на развитие и възпитание се модифицира и начина, по който се изразява или подтиска е силно повлиян от индивидуалните обеждения, ценности и правила.
При децата в норма деструктивното поведение често се дължи на любопитство или яд. Такова дете не се безпокои за своите играчки - то може да ги счупи или да не ги прибере, но към чуждите е много внимателно. Докато при агресивните деца има по–чести агресивни прояви и към предмети, и към животни, и към хора.
Чисто физиологично една от причините за детската агресия е недостатъчно развитата централна нервна система, поради което преобладават слабости в задръжните процеси. Разбира се самите процеси на физиологично и психично развитие са взаимносвързани и обхващат дълъг период от време, в който детето трябва да надгражда и обогатява своите поведенчески реакции.
Естествено това е само една от предпоставките за агресивно поведение, към които с голяма тежест приспада и проявата на агресия вътре в семейството. Детето може да подражава на възрастните или на свои приятели. Прекомерните забрани също могат да предизвикат компенсация на потребността от свобода и самостоятелност именно с агресивни прояви. И обратното, ако позволим всичко на едно дете, то тогава сме му позволили да бъде и агресивно.
Прояви на агресия:
Най-ранните прояви често са към животни. Друг вариант е проявата на агресия към връстниците и дори към възрастните. За агресия може да се говори когато са налице: повишена неконтролируема емоционалност, афектни състояния на гняв и омраза, стремеж към самопоказване, господство над другите, нападателност и т.н.
Когато агресията се дължи на недоволство и недоверие към родителите агресията се проявява или само у дома, или само навън. Това е така наречената "Реактивна враждебност", дължаща се на детското чувство, че възрастните са му изневерили. Така то се страхува от тях, но не отвръща на ласките им.
Подходящи родителски стратегии:
Важно е родителите да предоставят на детето една спокойна среда, в която да няма примери на агресивно поведение.
Отделно трябва да се проучат условията, при които се създава агресията, за да се отстранят неблагоприятните от тях. А при децата с "реактивна" враждебност родителите трябва да положат нужните усилия за да спечелят отново доверието на детето, основано на взаимно уважение.
Много важно е родителите да потвърждават и обясняват на своите деца необходимостта от правила. Важно е самите те да демонстрират спазването на тези правила. И когато детето прояви старание да откликне на поставените изисквания то да получава подходящата емоционална подкрепа.